Wszawica to choroba pasożytnicza, dotycząca owłosionej skóry głowy

Wszawica to choroba pasożytnicza, dotycząca owłosionej skóry głowy (wywołanej przez wesz, która żywi się krwią człowieka. Wesz to mały pasożyt, wielkości 2-3 mm. Samica wszy składa jaja, z których wykluwają larwy zwane gnidami - mają one kolor białobrązowy, są wielkości główki szpilki, mocno przylegają do skóry głowy i włosa.

Zakażenie człowieka od człowieka następuje przez bezpośredni kontakt (wesz nie umie skakać, tylko pełza) i jest „najpopularniejsza” wśród dzieci i młodzieży ze względu na typowe dla tego wieku zachowania (przytulanie się w czasie zabawy, pożyczanie szczotek do włosów, leżakowanie w przedszkolach).

Wbrew ogólnym opiniom wszawica to nie choroba brudu i ubóstwa, choć w środowiskach zaniedbanych jest znacznie częściej spotykana. Ze względu na łatwość zakażenia w populacji dziecięcej dotyczyć może każdego dziecka, a jednocześnie jest „tematem wstydliwym”. Dlatego tak istotną sprawą jest świadomość rodziców, nauczycieli  oraz samych dzieci jak należy wystrzegać się zarażenia wszawicą i jak postępować, gdy już ją stwierdzimy. Rodzice powinni wiedzieć, że kontrola włosów dzieci, zwłaszcza uczęszczających do przedszkola powinna być nawykiem. Należy najlepiej robić to co kilka dni, nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu. Nie powinno się używać w domu wspólnych przedmiotów użytku osobistego - ręczniki, szczotki do włosów, grzebienie, czapki. Unikanie bezpośredniego kontaktu głowy dzieci jest niemożliwe w zbiorowisku  przedszkolnym, ale należy uczyć dzieci, aby nie pożyczały do „przymiarki” czapek, szalików innym kolegom, zwłaszcza jeśli wiemy, że w  przedszkolu są przypadki  wszawicy.