Kotki witamy w piątek !

Dziś porozmawiamy sobie o pewnej ważnej osobie, o Pani Wandzie Chotomskiej. Przypomnijcie sobie kim jest ta Pani ? Obejrzyjcie zdjęcia ( załącznik 1 i 2 )

Wanda Chotomska – jest patronką naszego przedszkola. ( Załącznik 3)

Pani Wanda Chotomska była polską pisarką, autorką wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, autorką cyklu programów telewizyjnych dla dzieci „Jacek i Agatka”; zbioru opowiadań „Martynka”; opowiadań „Pięciopsiaczki”, czy wiersza „Liski” oraz wielu, wielu innych ciekawych pozycji J ( załączniki 4,5,6,7, 8)

Zadanie 1

Posłuchajcie wiersza Wandy Chotomskiej „Liski”

Cztery małe, rude liski
 piły mleko z jednej miski.
 Jeden lisek z drugim liskiem
 powsadzały łapki w miskę.
 Trzeci lisek z czwartym liskiem
 weszły w miskę z wielkim piskiem.
 I wylały mleko z miski
 cztery małe rude liski.

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania :

·        Kto jest bohaterem wiersza?

·        Co robiły liski?

·        Jakiego koloru były liski?

·        Ile lisków piło mleko?

·         Ile było misek z mlekiem?

·        Co zrobiły pierwszy i drugi lisek ?

·        Co zrobiły trzeci i czwarty lisek ?

·         Ile każdy lisek ma nosków, oczek, uszek, ogonków, łapek?

Zadanie 2

Spróbujcie razem z rodzicami powtórzyć wierszyk, przypomnijcie sobie jakich gestów używaliśmy wypowiadając poszczególne słowa.

Cztery małe, rude liski                       pokazujemy cztery palce, dłonie przykładamy do skroni naśladując uszka
 piły mleko z jednej miski.                          z dłoni tworzymy miskę i naśladujemy picie mleka językiem
 Jeden lisek z drugim liskiem                      pokazujemy jeden  palec i  uszka  a następnie dwa palce i uszka
 powsadzały łapki w miskę.                        Na przemian uderzamy rękoma o podłogę lub kolana
 Trzeci lisek z czwartym liskiem                  pokazujemy trzy palce i uszka, następnie cztery palce i uszka
 weszły w miskę z wielkim piskiem.           Uderzamy obiema rękami jednocześnie o kolana lub podłogę
 I wylały mleko z miski                     rozkładamy ręce dłońmi do góry na wysokości bioder
 cztery małe rude liski.                      pokazujemy cztery palce, dłonie przykładamy do skroni naśladując uszka.

Zadanie 3
Pomórzcie liskowi odnaleźć drogę do jego ulubionego pożywienia ( Załącznik 9)

Zadanie 4

„Skradający się lisek” – zabawa ruchowa.

Dziecko zamienia się w lisa, rodzic staje od dziecka w pewnej odległości i wydaje mu polecenia np. wykonaj dwa duże skoki, cofnij się o dwa małe kroki. Zabawa trwa tak długo, aż dziecko znajdzie blisko rodzica. Następnie zamieniamy się rolami.

Zadanie 5

Pokolorujcie obrazek według kodu. Jakie zwierzęta ukryły się na obrazku ? (Załącznik 10)

Zadanie 6

W wolnej chwili zachęcamy do obejrzenia odcinków Dobranocki „Jacek i Agatka”, stworzonej przez Panią Wandę Chotomską. https://www.youtube.com/watch?v=KQ3dQ9PknjM

Zachęcamy także do wysłuchania opowiadania o „Pięciopsiaczki”

Zadanie 7

Pokolorujcie obrazek przedstawiający Pięciopsiaczki.

Miłego weekendu i do zobaczenia w poniedziałek w przedszkolu !