Witam Was drogie Biedroneczki, w dzisiejszym dniu troszkę sobie policzymy.

 

Temat: Ile mleka do wypicia czeka?

 

Zadanie 1.

Dzisiaj zaczniemy od karty pracy. Obejrzyjcie półkę z zabawkami, opowiedzcie, jakie zabawki są na poszczególnych półkach i wykonajcie polecenie.

 

Zadanie 2.

Kubek mleka – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko biega z papierowym kubeczkiem, trzymając go przed sobą obiema rękami. Na sygnał stawia kubek między stopami, klaszcze 3 razy, następnie schyla się po kubek i powtarza ćwiczenie.

 

Zadanie 3.

Ile krów? Ile mleka? – zabawa matematyczna z przeliczaniem, ćwiczenie logicznego myślenia, podejmowania samodzielnych decyzji i ich uzasadniania. Rodzic ustawia 3 tace: na pierwszej stoi 1 miska/szklanka z mlekiem (porwany na drobne kawałki biały papier), na drugiej – 2 miski z mlekiem, na trzeciej – 3 miski z mlekiem. Na stole układa też sylwety 3 krów: z 1 łatą, z 2 i 3 łatami.

Rodzic mówi: Policzcie, proszę, miski z mlekiem na każdej tacy. Teraz policzcie łaty na każdej krowie. Co zauważyliście? Czy, według was, można w jakiś sposób dopasować miski i krowy? Spróbujcie to zrobić według własnego pomysłu i uzasadnijcie swoje działania.

Rodzic pozwala dzieciom na samodzielne podjęcie decyzji, dopytuje, sugeruje, jeśli dzieci nie mają pomysłu, jak zestawić miski i krowy.

Dla dzieci, które potrafią już liczyć przygotowane są krowy, które mają kolejno 4 i 5 łat.

 

Zadanie 4.

Kotki piją mleko – zabawa z czworakowaniem.

Rodzic rozkłada na dywanie woreczki (miseczki mleka). Dziecko -kotek chodzi wokół nich na czworakach. Gdy rodzic powie: Smacznego!, kotek pije mleko, rodzic liczy do 3. Potem dzieci znowu chodzą wokół misek po pokoju. Zabawę powtarzamy.

 

Zadanie 5.

Mleczko do miseczki – praca indywidualna z dzieckiem, usprawnianie palców rąk, przeliczanie, planowanie.

Rodzic rozkłada przed dzieckiem zakrętki do butelek i plastelinę. Następnie podaje liczbę, a dziecko wylepia plasteliną tyle zakrętek, ile wynosi ta liczba. Można tu wykorzystać obrazki z krówkami-zadaniem dziecka będzie wykleić tyle zakrętek ile łat ma krowa.

 

Zadanie 6.

Kubek na wieży – zabawa konstrukcyjna.

Dzieci ustawiają wieże z klocków drewnianych – od niskich po bardzo wysokie. Na szczycie każdej ustawiają kubek. Sprawdzają, na której wieży kubek utrzymuje się najdłużej.