1.    Kochani wiecie już jak wygląda teatr i kino, dzisiaj „udamy się” w kolejne bardzo ciekawe miejsce. Ale na początek spróbujcie odgadnąć zagadki:

• Okrągły, brzuchaty, wśród zabawek leży.
Zależy mu na tym, żeby go uderzyć.(bębenek)

• Duża albo mała,
Jak u słonia zwie się.
Gdy zaczynasz w nią dmuchać
Melodia się niesie. (trąbka)

• Zrobione są z drewna
Cztery struny mają
Gdy pociągniesz po nich smyczkiem
To pięknie zagrają. (skrzypce)

• Ma trzy grube nogi
Mnóstwo zębów białych
Gdy mistrz przy nim siądzie
Koncert da wspaniały. (fortepian)

• Długi, siedem dziurek ma,
kiedy w niego dmuchniesz ładne dźwięki gra. (flet)

Jak już się domyślacie będzie to miejsce gdzie można zobaczyć i usłyszeć wiele instrumentów [zdjęcia do zobaczenia w galerii]. A więc zapraszamy Was dziś do filharmonii.

2.Krótka rozmowa na temat filharmonii. Proszę wyjaśnić dziecku co to jest filharmonia oraz związane z nią słownictwo („orkiestra”, „batuta”, „dyrygent”).

„Filharmonia”- instytucja kultury zajmująca się organizacją i prezentacją koncertów muzyki poważnej, jak i muzyki rozrywkowej.

„Orkiestra”- duży zespół instrumentalny, liczący zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu instrumentalistów.

„Dyrygent” - osoba kierująca zespołami muzycznymi

„Batuta”- cienka, wydłużona pałeczka (kijek) używana przez dyrygenta, służąca do pokazywania muzykom tempa, taktu, dynamiki i momentu włączenia się do gry.

3.Popatrzcie na zdjęcia jak wygląda filharmonia

4. A teraz zapraszamy do wysłuchania opowiadania pt. „Zmartwienie żyrafy Oli” .

W pewien czwartek pani w przedszkolu powiedziała dzieciom, że wkrótce pojadą na koncert do filharmonii i mogą ze sobą zabrać żyrafę Olę. Filip bardzo się ucieszył, ponieważ chciał posłuchać i popatrzeć, jak grają muzycy. Ola również była zadowolona. Postanowiła wyglądać tego dnia wyjątkowo elegancko. Zaczęła szukać swego ulubionego szala, ale nigdzie nie mogła go znaleźć.

- Przecież nie mogę jechać bez szala!- lamentowała- Muszę prezentować się jak dama!

- Nie martw się. Zrobimy dla Ciebie szal w przedszkolu. Będzie bardzo długi i wyjątkowy powiedział Filip.

Następnego dnia dzieci zabrały się do pracy. Powstał naprawdę wyjątkowy szal. Zachwycona Ola pięknie podziękowała przedszkolakom. A koncert był wspaniały!.

Można zaproponować dziecku, aby opowiedziało własnymi słowami, co spotkało żyrafę Olę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, proszę zadać  pytanie kierunkujące

5.Narysuj kolorowy szal dla żyrafy Oli :).

A teraz zapraszamy do wspólnej zabawy ,,Jestem muzykantem Konszabelantem"

Kolorowanki dla chętnych :) , życzymy miłego dnia