Witajcie kochani!

1. Posłuchajcie proszę uważnie wiersza i spróbujcie sobie wyobrazić o jakim miejscu on opowiada:

 

„Siedzę cichutko obok taty, w miękkim fotelu, w ósmym rzędzie,
czekam by zgasły roje świateł i myślę fajnie będzie;
Już ciemno, ściskam dłonie w pięści.
Wolno rozsuwa się kurtyna…, widzę zamczysko, księżyc w pełni…
tutaj bajka się zaczyna.
Wszystko się potem dobrze kończy, oklaski to najlepszy dowód.
A ja już sobie postanawiam do tego miejsca wrócić znowu.”

 

Świetnie! To TEATR. Wczoraj już dużo dowiedzieliście się o teatrze. A czy ktoś z Was był już w teatrze?  Czy wiecie jak w ogóle powstaje spektakl teatralny?

2.  Zapraszamy Was teraz do obejrzenia filmiku właśnie o tym jak powstaje taki spektakl teatralny:

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=TkBHN9TYP-0&feature=emb_logo

 

3. Jak myślicie, czy trudno jest być aktorem? Spróbujecie teraz zamienić się w aktorów:
Zapraszam Was w podróż do KRAINY EMOCJI. Waszym zadaniem jest przedstawić za pomocą ruchu, gestu , mimiki zachowania ludzi tam mieszkających.

Każdy aktor to podróżnik… przebywa niezwykłe oceany przygód wędrując od jednej emocji do drugiej… bo wszystkie musi dobrze poznać zanim zaprezentuje je na wielkiej scenie… Wsiadamy do pociągu i pierwszą krainą jaką odwiedzimy to kraina Radości, tu mieszkają ludzie zawsze uśmiechnięci, weseli. Cieszą się od rana, jak tylko wstaną, przeciągają się z zadowolenia, witają się z nami uśmiechem, obejmują się przyjaźnie i tańczą… Nagle robi się ciemno… ponuro…. ooo… dotarliśmy do Krainy złości, tu mieszkają ludzi, którzy czują się obrażeni, są źli, zdenerwowani, każdy jest sam i nie ma przyjaciół. Ściskają dłonie w pięści, mówią do innych, nie lubię cię, tupią nogami, potrząsają głowami, robią złe miny… Stąd trafiamy do krainy Smutku wszyscy są tutaj bardzo przygnębieni, z niczego się nie cieszą, na ich twarzach widać łzy, nikt się nie uśmiecha. Tuż obok jest kraina strachu, gdzie wszyscy wszystkiego i wszystkich się boją, nikt na nikogo nie patrzy, wielu z nich obgryza paznokcie ze zdenerwowania i robi wielkie oczy.
Ale oto na horyzoncie przed nami rozkwita kraina Spokoju. Tu ludzie są spokojni, leniwi, ostrożni, delikatnie głaskają się nawzajem, prowadzą się za ręce, siedzą spokojnie obok siebie i odpoczywają. 

 

 4. Czy wiecie, że istnieje wiele rodzajów teatru? Możemy wyróżnić na przykład teatr lalek, teatr cieni, teatr uliczny, teatr muzyczny czy pantomimę. Zobaczcie na załączone zdjęcia i przeczytajcie wraz z rodzicami ich krótkie opisy.

 

5. Pobawcie się teraz w "Lustrzane odbicie" - będziecie mieli okazję wcielić się rolę aktora. Ustawcie się naprzeciwko rodzica. Jedno z was zaczyna wykonywać jakieś ruchy, drugie naśladuje go tak, jakby było jego lustrzanym odbiciem. Potem następuje zamiana ról.

 

6. A teraz zapraszamy Was do wysłuchania i obejrzenia bajki o Czerwonym Kapturku w formie spektaklu pacynkowego. Spróbujcie odpowiadać na zadawane pytania.

https://www.youtube.com/watch?v=4H6zZUSM4qY

 

 Czy podobała Wam się teatrzyk?

Mamy nadzieję, że z przyjemnością bawiliście się z nami w teatr!

Życzymy Wam miłego dnia!

 

Zajęcia z religii przesłane przez Panią Małgosię:

 

TEMAT: Bóg nas bardzo kocha i chce byśmy Jemu ufali.

1.      Modlitwa do Anioła Stróża.

2.      Co to znaczy ufać? odpowie nam opowiadanie. 

 

Była sobie  dziewczynka, która chciała przenieść  garnek z gorącą wodą z kuchni do pokoju.

Chciała do wody wrzucić obierki od cebuli ,by pofarbować jajka, aby miały piękny pomarańczowy kolor.  Przypomniała sobie jednak, że mama nie pozwalała jej tego robić, bo może się poparzyć. Za chwilę przyszła mama i dziewczynka kłóciła się z mamą ,że chce tą wodę nieść sama.

Mamo wołała -Nie widać żeby woda parowała. 

Mama powiedziała, że woda jest bardzo niebezpieczna. Dziewczynka postanowiła zaufać mamie. Posłuchała więc mamy, bo mamie można ufać i na pewno z mamą wszystko dobrze się skończy. I mama przeniosła sama wodę i włożyła suche obierki cebuli. Wtedy dziewczynka czekała, aż mama da znak dopiero kiedy woda jest zimna, aby wyłożyć łyżką jajko. I w ten sposób jajko było pofarbowane, a rączka nie poparzona.Ufać można tylko temu kto o nas dba i kocha- powiedziała dziewczynka. Pan Jezus kocha nas i chce nam pomagać być dobrym - powiedziała mama- Jemu można zaufać, bo On  jest dobry.

2Pogadanka do opowiadania:

·        Co to znaczy zaufać, ufać?

    ODP. Gdyby dzieci nie wiedziały:  

 ODP: Zaufać to znaczy posłuchać tego kogo znasz i kto jest dobry i  pozwolić sobie pomóc.

3.      Dawno temu żyła na ziemi Siostra Faustyna, która zawsze ufała Panu Bogu

Siostra Faustyna nie ufała każdemu ,ale zawsze ufała Panu Jezusowi.

 Wiedziała że tak samo jak są  na świecie różne znaki  np.. drogowe

Jeżeli spadają liście to znak nadchodzi? Odp:. Jesień, jak ktoś płacze to znaczy że jest  komuś? Odp. Smutno

I siostra Faustyna dostała  znaki  ale  od Pana Boga.

4.      Podsumowanie.  Pan Jezus się pokazał  się siostrze Faustynie i poprosił by namalowano Jego obraz- tak jak Jej się pokazał. Tak wyglądał: -  góra strony

Poprosił by mówiła ludziom, że Panu Jezusowi można ufać   i żeby powiedziała ludziom, że Pan Jezus nas kocha (dodatkowo wysłuchania https://www.youtube.com/watch?v=2bykX9NJ1NQ)

  I w tą niedzielę mamy taki dzień – Święto Miłosierdzia, które ma przypomnieć, że Pan Bóg bardzo kocha każdego i chce pomóc być dobrym każdemu kto do Niego przyjdzie.

5.Modlitwa : Jezu ufam Tobie  https://youtu.be/ZrMBAP9gtlA  , piosenka „Faustyna”, Mała Armia Jezusa.

 

Dodatkowe materiały:

Obejrzyj film „Św. Faustyna - z serii "Aureola  https://youtu.be/WJ9c0lJPCRQ 

Dodatkowo dla starszych dzieci szkolnych

filmik o siostrze Faustynie dużo dłuższy. Pochodzi on z serii „ Moja Wielka katolicka rodzina”. https://youtu.be/apqMGz_phts 

Dla Rodziców Filmik  Jezu ,Ty się tym zajmij:   z  kanału „ Ku Bogu” to Modlitwa ks. Dolindo Ruotolo jaką przekazał mu Pan Jezus i oznacza pełne zaufanie Bogu…https://m.youtube.com/watch?v=HZRHuEt7VSQ