Dzień dobry !

Dziś już piątek, mamy nadzieję, że pogoda w weekend dopisze i będziecie mogli spędzić czas w ogrodzie. Zapraszamy was do powtórzenia wiedzy zdobytej w tym tygodniu. 😊

1.      Zacznijmy od kilku zagadek

Spotkasz go w ogrodzie,
gdzie pracuje co dzień
dba o klomby i rabatki,
kocha rośliny i kwiatki.(ogrodnik)

„Choć nie gryzą, zęby mają,
Ziemię w ogródku wygładzają”. (grabie)

„Mały prysznic w ogrodzie
Dla roślinki i drzewka.
Wiesz na pewno, to...”(konewka)

„Tym dziwnym pojazdem na jednym kole
Wozi ogrodnik narzędzia na pole.(taczka)

„Ta mała na plaży babki uklepuje,
Ta większa w ogrodzie najlepiej się czuje.
Nie lubi być sama, więc przyjaźnie zerka
W kierunku konewki, grabek i wiaderka. (łopatka)

2.      Pobawcie się w „Ciepło-zimno. Jedna osoba ukrywa w ogrodzie wybrany przez wszystkich przedmiot. Szukający poruszają się po ogrodzie, a osoba, która ukryła przedmiot, kieruje szukającymi – gdy któreś z nich zbliża się do przedmiotu, wymienia imię tej osoby i mówi: ciepło. A gdy ktoś się oddala, mówi imię i "zimno". Wygrywa ten, kto pierwszy znajdzie schowany przedmiot. Zabawę można również przeprowadzić w domu. 

3.      Słuchanie opowiadania pt. „Tajemnica małego nasionka” J. Wasilewskiej.

 Poproście rodziców, aby przeczytali Wam opowiadanie. „Było sobie ziarenko".

 Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. Ach! To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w piękny, kolorowy kwiat.” 

Pytania do tekstu:

• kto zaopiekował się ziarenkiem? (ogrodnik)

• co zrobiło ziarenko w ziemi? (spało w ziemi)

 • dlaczego się rozzłościło? (ogrodnik podlał ziemię)

 •co zrobiło ze złości? (nadymało się i pęczniało tak mocno, aż pękło)

 • co pojawiło się w miejscu pęknięcia? (mały, biały kiełek)

• co wyrosło z ziarenka? (piękny, kolorowy kwiat)

Przypomnijcie sobie jak wyglądają etapy dojrzewania kwiatu- zdjęcie w galerii.

Czy wiecie czego potrzebuje roślina, aby mogła  prawidłowo wzrosnąć?- słońce, cień, ziemia, woda, ciepło/zimno. (Proponujemy wydrukować planszę  -https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/czego-potrzebuj%C4%85-ro%C5%9Bliny-plansza-1.pdf oraz znaczki do niej - https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/czego-potrzebuj%C4%85-ro%C5%9Bliny-znaczki-do-planszy.pdf a następnie poprosić dzieci o wycięcie znaczków i przyklejenie ich wokół kwiatka.

4.      Zabawa doskonaląca chwyt „Wysiewamy nasiona”.

 Rodzic rozkłada w danym pomieszczeniu bądź w ogrodzie czarną folię kubełkową imitującą długą grządkę. Dziecko otrzymuje w małym pojemniku nasiona, np. kukurydzy. Dziecko „wysiewa” ziarna, wkładając do każdej dziurki po jednym nasionku. Gdy wykona zadanie rodzic „zamienia” dziecko w ptaka. „Ptaszek” porusza się do dowolnego utworu instrumentalnego i wybiera nasiona z grządki, po czym umieszcza je w wyznaczonym miejscu (np. w dużym pojemniku). Na ciszę dziecko – ptaszek zastyga w bezruchu, a gdy znów usłyszy muzykę wraca do zabawy.

5.      Pokoloruj wybrany obrazek ogrodnika i jego narzędzi (zdjęcia w galerii)

Kolorowanka online - https://www.kolorowankionline.net/ogrodnik-i-narzedzia

Jeżeli macie ochotę możecie wykonać pracę plastyczną „tulipan”- propozycje wykonania pracy w galerii zdjęć. 

Życzymy miłego weekendu!