Wiosna na działce

Na zakończenie tego tygodnia zapraszamy was na spacer na działkę lub do ogródka:-) Będziemy dzisiaj sobie mówić właśnie o wiośnie w ogródku. A jak dobrze wiecie, w ogródku zawsze jest dużo kwiatów i warzyw. Jednak najpierw trzeba ten ogródek przygotować na wiosnę i wszystko w nim uporządkować.

1.    Zapraszamy was do wysłuchania piosenki „Wiosna w ogródku” https://www.youtube.com/watch?v=gpZElYqu1Ag

2. Posłuchajcie teraz wiersza, który napisała pani Hanna Zdzitowiecka „W naszym ogródeczku”:

W naszym ogródeczku

zrobimy porządki-

zagrabimy ścieżki,

przekopiemy grządki.

Na grządkach wyrośnie

fasolka, marchewka,

sałata i groszek

czerwona rzodkiewka.

W naszym ogródeczku

posiejemy kwiatki

będą nam pachniały

i fiołki i bratki

nasturcje , goździki,

nagietki i groszek,

i ta biała lilia

co tak żółci nosek.

Odpowiedzcie teraz na pytania dotyczące wiersza

- co zrobimy w ogródku?

- co będzie nam potrzebne do kopania, a co do grabienia?

- jakie warzywa wyrosną w ogródku ?

- jakie kwiaty wyrosną w ogródku?

Chętne dzieci, zwłaszcza dzieci 5 letnie zachęcam, aby spróbowały nauczyć się tego wiersza na pamięć. Na pewno świetnie sobie poradzicie.

3. Przeczytajcie teraz razem z rodzicami napisane wyrazy ; GRABIE, ŁOPATY, KWIATY, OGRÓD. Spróbujcie je zapamiętać i na koniec zajęć ponownie je odczytajcie.

4. Spróbujcie z pomocą rodziców wyjaśnić co to znaczy kwiaty ogrodowe , a co kwiaty polne? Nazwijcie też warzywa z ilustracji.

5. Teraz włączcie radosną muzykę i naśladujcie prace wykonywane w ogrodzie. Grabienie, wkładanie śmieci do worka, kopanie, wyznaczanie grządek, (np. sznurkami), sianie i sadzenie roślinek. Bawcie się wesoło!

6. Czy uważacie, że rośliny są nam potrzebne? Dlaczego?

Musicie też wiedzieć, że rośliny obok tego, że upiększają krajobraz, są też pokarmem dla zwierząt i ludzi, produkują tlen, służą do produkcji lekarstw, herbat (zioła), soków, ale też kosmetyków- kremów, szamponów, toników…

Jeśli możecie to posiejcie, na przykład w doniczce, kwiaty i rośliny, np. (cebulę).

Co jest potrzebne roślinom do życia? (woda, światło i ciepło). Musicie też wiedzieć, że także ziemia. Dobrze, gdy w ziemi są dżdżownice a w naszym ogrodzie ropuchy. Tak na pewno te zwierzątka nie kojarzą wam się miło, ale są one bardzo pożyteczne.

Dżdżownica porusza się wsuwa się w ziemię spulchnia ziemię w której musi stale przebywać, ponieważ potrzebuje wilgoci. A ropucha zjada w ogrodzie mszyce.

7. Narysuj lub namaluj piękny obrazek przedstawiający ogródek z kwiatami lub wykonaj wesołą dżdżownicę z opakowania po jajkach:

Miłej pracy!