Dzień dobry mali ogrodnicy! Mam nadzieję, że jesteście gotowi na kolejną porcję wspólnej zabawy :)

1. Posłuchajcie proszę bajki "O żółtym tulipanie" i odpowiedzcie na pytania.

„O żółtym tulipanie”

W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipanek. Maleńki Tulipan, jak wszystkie małe dzieci, spał całymi dniami.

Wokoło było bowiem bardzo cicho i ciemno. Pewnego dnia obudziło go lekkie pukanie do drzwi.

- Kto tam? –zapytał obudzony ze snu Tulipanek.

- To ja. Deszczyk. Chcę wejść do ciebie. Nie bój się maleńki. Otwórz.

- Nie, nie chcę. Nie otworzę. –powiedział Tulipanek i odwróciwszy się na drugą stronę, znów smacznie zasnął.

- Po chwili mały Tulipanek znów usłyszał pukanie.

- Puk! Puk! Puk!

- Kto tam?

- To ja. Deszcz. Pozwól mi wejść do swego domku.

- Nie, nie chcę, abyś mnie zamoczył. Pozwól mi spać spokojnie.

Po pewnym czasie Tulipanek usłyszał znów pukanie i cieniutki, miły głosik wyszeptał:

- Tulipanku, puść mnie!

- Ktoś ty?

- Promyk słoneczny –odpowiedział cieniutki głosik.

- O, nie potrzebuję cię. Idź sobie.

Ale promyk słoneczny nie chciał odejść. Po chwili zajrzał do domu tulipanowego przez dziurkę od klucza i zapukał.

- Kto tam puka? –zapytał zżółkły ze złości Tulipanek.

- To my Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie!

Wtedy Tulipanek pomyślał:

„Ha, muszę jednak otworzyć, bo dwojgu nie dam rady”. I otworzył. Wtedy Deszcz i Promyk wpadli do domu tulipanowego. Deszcz chwycił przestraszonego Tulipanka za jedną rękę, Promyk słońca za drugą i unieśli go wysoko, aż pod sam sufit. Mały żółty Tulipanek uderzył główką o sufit swego domku i przebił go ...I, o dziwo znalazł się w śród pięknego ogrodu, na zielonej trawce. Była wczesna wiosna. Promyki Słońca padały na żółtą główkę Tulipanka. A rano przyszły dzieci i zawołały:- Patrzcie! Pierwszy żółty tulipan zakwitł dzisiaj z rana!- Teraz już na pewno będzie wiosna!

1. Jakiego koloru był tulipan?

2. Gdzie mieszkał mały tulipanek?

3. Kto pierwszy chciał wejść do domu kwiatka?

4. Co zrobiło słońce i deszcz?

5. Co powiedziały dzieci?

2. A teraz sami zmienicie się w żółtego tulipanka i poćwiczycie swoje mięśnie.

„Jestem kwiatem” – dziecko kuca, głowa schowana, powoli podnosi się, rozprostowuje ręce, nogi, tułów, wyciąga ramiona w górę, przechodzi kilka kroków i znów wraca do kucania. Powtórz te ćwiczenie trzy razy.

3. Dziś poznamy budowę tulipana. Czy wiecie, że część tulipana rośnie w ziemi, a druga część nad ziemią? Zobaczcie proszę obrazek przedstawiający tulipana wraz z opisem jego budowy. Zwróćcie uwagę na to, z czego wyrasta tulipan oraz która część kwiatu rośnie nad ziemią.

4. Mam dla Was piosenkę "W naszym ogródeczku". Chciałabym, żebyście nauczyli się ją śpiewać, a przy okazji śpiewania naśladujcie czynności, które są wymienione w piosence.

5. Wiem, że lubicie liczyć, dlatego teraz przeliczymy sobie tulipany i krokusy z karty pracy.

Najpierw policzcie tulipany, następnie policzcie krokusy - pamiętajcie, aby głośno liczyć. Zwróćcie uwagę na kolory tulipanów i krokusów, umiecie je wymienić? Na końcu naszej pracy dokończcie kolorowanie kwiatów według podanego wzoru. Brawo! Znów kodowaliście :)

6. Jeśli macie jeszcze siły, to pokolorujcie kolorowankę tulipana. Zaznaczcie na niej, która część tulipanka rośnie w ziemi, a która nad ziemią.