Dzień dobry!

Wiosna to czas prac w ogrodzie oraz sadzenia kwiatów, dlatego dzisiaj zapraszamy was do poznania budowy kwiatu.

1.      Na początek przypomnijmy sobie nazwy narzędzi ogrodniczych- rodzic prezentuje obrazki znajdujące się w linku poniżej, dziecko wypowiada się na temat: “Jakie prace ogrodowe można wykonać przy pomocy prezentowanych narzędzi?”. Dzielenie nazw narzędzi na sylaby.

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/02/narz%C4%99dzia-ogrodnika-plansze-napisy.pdf

2.      Zachęcamy was do zabawy „Nie podepcz grządek- Rodzic tłumaczy dzieciom co to jest grządka następnie rozkłada na podłodze rozłożone paski bibuły/ wełny , jako grządki. Zadaniem dzieci jest przeskakiwanie grządek w taki sposób by ich nie naruszyć.

3.      Po omijaniu grządek czas na zagadkę, która podpowie Wam o czym będą dzisiejsze  zajęcia.
Są doniczkowe, są cięte
w słupkach lub rozwinięte.
Kolorowe główki mają
każdemu się podobają -KWIATKI

Oglądanie ilustracji wiosennych kwiatów, omawianie ich kolorów

Oglądanie ilustracji dotyczącej budowy kwiatu. Dzieci podają z jakich części składa się kwiat (słupek, płatki korony, działki kielicha, pręciki).

4.      Zamieńmy się teraz w kwiatki. Dzieci naśladują rozwijanie się kwiatów. Kwiaty są w pąkach (dzieci) wykonują siad skulny na hasło rodzica ‘Słonko się budzi’- bardzo wolno podnoszą głowy i ręce do góry , wstają rozchylają ręce na bok, naśladując rozchylające się płatki. Na hasło ‘Wieczór’ płatki zamykają się i kwiat się zwija.

5.      Na zakończenie zachęcamy Was do pomocy Waszym bliskim w pracach ogrodowych: kopcie, siejcie, podlewajcie, zamiatajcie, grabcie. Możecie również zasadzić kwiatki i przyglądać się ich rozwojowi.

6.      Z pomocą rodziców połączcie części kwiatu z ich właściwymi nazwami podanymi w ramkach

https://wordwall.net/pl/resource/1067690/budowa-kwiatu

                        To wszystko na dziś, do jutra!


Zdjęcie budowa rośliny- https://pm39.olsztyn.eu/wp-content/uploads/2020/05/budowa-rosliny.jpg

Zdjęcie wiosenne kwiaty- http://www.e-ogrodek.pl/a/wiosna-zrob-to-sam-pomysly-na-wiosenne-kwiaty-w-domu-i-mieszkaniu-19930.html

zdjęcie budowa kwiatu - http://knp-ogrodek.pl/files/550/budowa-kwiatu.jpg