Witajcie kochane Motylki, w tym tygodniu uczymy się o ogródku, wczoraj poznaliśmy czynności, które wykonujemy wiosną w ogrodzie, a dziś dowiemy się więcej na temat pewnego kwiatka, którego z pewnością wszyscy znacie. Zaczynamy

Temat zajęcia: Tulipan

1. Rozwiązywanie zagadek, przypomnienie nazw pierwszych wiosennych kwiatów oraz wprowadzenie do dzisiejszego tematu:.

Na górskiej polance zakwitam, co roku,

Rosnę też w ogródku,

Nazywam się? (krokus)

Chociaż jestem słabym kwiatkiem,

Tuż przed zimy końcem

Przebijam śniegu czapkę

By zobaczyć słońce. (przebiśnieg)

Jak ten kwiatek się nazywa,

co słowo „pan” w nazwie ukrywa?

(tulipan)

Spróbujcie dopasować zdjęcia do poszczególnych zagadek.

2. Wysłuchajcie opowiadania pt. „O żółtym tulipanie” wg M. Różyckiej

W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipanek. Maleńki Tulipan, jak wszystkie małe dzieci, spał całymi dniami.

Wokoło było bowiem bardzo cicho i ciemno. Pewnego dnia obudziło go lekkie pukanie do drzwi.

- Kto tam? –zapytał obudzony ze snu Tulipanek.

- To ja. Deszczyk. Chcę wejść do ciebie. Nie bój się maleńki. Otwórz.

- Nie, nie chcę. Nie otworzę. –powiedział Tulipanek i odwróciwszy się na drugą stronę, znów smacznie zasnął.

- Po chwili mały Tulipanek znów usłyszał pukanie.

- Puk! Puk! Puk!

- Kto tam?

- To ja. Deszcz. Pozwól mi wejść do swego domku.

- Nie, nie chcę, abyś mnie zamoczył. Pozwól mi spać spokojnie.

Po pewnym czasie Tulipanek usłyszał znów pukanie i cieniutki, miły głosik wyszeptał:

- Tulipanku, puść mnie!

- Ktoś ty?

- Promyk słoneczny –odpowiedział cieniutki głosik.

- O, nie potrzebuję cię. Idź sobie.

Ale promyk słoneczny nie chciał odejść. Po chwili zajrzał do domu tulipanowego przez dziurkę od klucza i zapukał.

- Kto tam puka? –zapytał zżółkły ze złości Tulipanek.

- To my Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie!

Wtedy Tulipanek pomyślał:

„Ha, muszę jednak otworzyć, bo dwojgu nie dam rady”. I otworzył.

Wtedy Deszcz i Promyk wpadli do domu tulipanowego. Deszcz chwycił przestraszonego Tulipanka za jedną rękę,

Promyk słońca za drugą i unieśli go wysoko, aż pod sam sufit.

Mały żółty Tulipanek uderzył główką o sufit swego domku i przebił go ...

I, o dziwo znalazł się w śród pięknego ogrodu, na zielonej trawce. Była wczesna wiosna.

Promyki Słońca padały na żółtą główkę Tulipanka.

A rano przyszły dzieci i zawołały:

- Patrzcie! Pierwszy żółty tulipan zakwitł dzisiaj z rana!

Spróbujcie odpowiedzieć na poniższe pytania:

- Gdzie mieszkał tulipanek

- kto odwiedził najpierw tulipana?

- czy tulipanek wpuścił do swojego mieszkania deszczyk ? Dlaczego nie ?

- kto przyszedł potem do tulipana

- czy tulipan otworzył drzwi deszczykowi?

- kto zobaczył tulipana?

- co powiedziały dzieci?

3. Spójrzcie teraz na sylwetę tulipana (załącznik  - budowa tulipana) . Poznamy teraz jego budowę: pokażcie jego części nadziemne i podziemne, nazwijcie jego poszczególne części (cebulka, łodyga, liście, płatki).

4. Historyjka obrazkowa – wytnijcie proszę kratki przedstawiające poszczególne etapy wzrostu tulipana. Ułóżcie je we właściwej kolejności i opowiedzcie co dzieje się z kwiatkiem na każdym kolejnym obrazku.

5. Praca plastyczna „Kolorowe tulipany” (Zdjęcie w załączniku)

Do jej wykonania będą nam potrzebne farby i widelec (najlepiej jednorazowy, ale kuchenny również może być wykorzystany do jej wykonania)

Pracę rozpoczynamy od namalowania kilku łodyg dla naszych tulipanów, można wykonać je palcem lub pędzelkiem. Następnie wkładamy widelec do farby i jego tylną częścią (zębami widelca) malujemy kielichy dla naszych tulipanów. Spróbujcie wykonać każdy kielich innym kolorem jeżeli macie taką możliwość.