Temat dnia: Śmigus-dyngus.

Dzień dobry Kotki w Wielki Piątek!

Mam nadzieję, że jesteście zadowoleni z podarunków, które zostawił wam zajączek wczoraj.

Dzisiaj nawiążemy do pewnej tradycji, która związana jest z świętami Wielkanocnymi i przypada nam w Poniedziałek Wielkanocny. Mowa tutaj o ,,śmigusie-dyngusie'' albo inaczej o ,,lanym poniedziałku''.

,,Śmigus-dyngus'' lub ,,lany poniedziałek" to tradycja, zwyczaj w Polsce, który przypada nam zawsze w Poniedziałek Wielkanocny. Pozwala on na oblewanie się wodą. Warto mieć na uwadze jaka jest pogoda. Kiedy jest zimno, nikomu nie będzie przyjemnie być oblanym kubłem zimnej wody.

Zadanie 1

Obejrzyjcie razem z rodzicem, krótki filmik o śmigusie-dyngusie. Wyjaśnia on skąd wziął się ten zwyczaj. Poniżej zostawiam link:

Pomyślcie:

* Czy podoba wam się ten zwyczaj? Porozmawiajcie chwilę z rodzicem, co uważacie o tej tradycji.

* Czy lubicie byś oblewani?

* Czy może to wy wolicie oblewać kogoś wodą?

Zachęcam was również do wysłuchania piosenki o śmigusie-dyngusie. Link zostawiam poniżej oraz kilka pytań do piosenki:

Pytania do piosenki:

* W jaki dzień tygodnia przypada śmigus-dyngus?

* Jakie zwierzątka zostały polane deszczykiem?

* Co chlupie w butach?

* Jakie zwierzątko okazało się cukrowe?

*Czy śmigus-dyngus to nudna zabawa? Jeśli nie to jaka ona jest?

Zadanie 2

,,W Wielkanocny Poniedziałek...'' - zabawa rytmiczna nawiązująca do zwyczaju oblewania się wodą.

Spróbujcie razem z rodzicem rytmizować zdanie: ,,W wielkanocny poniedziałek oblewamy się nawzajem" i jednocześnie wykonywać prosty ruch całym ciałem lub rękoma według własnego pomysłu. Wypowiadajcie to zdanie w różnym: tempie szybko/wolno, nastroju np. wesoły/smutny i z różną dynamiką.

Zadanie 3

,,Jak należy się zachować?" - zabawa dydaktyczna

Skoro śmigus-dyngus pozwala nam na polewanie się wodą, pomyślcie Kotki razem z rodzicem, jak należy się zachować w sytuacjach przedstawionych na zdjęciach (zdjęcie 1,2 i 3). Pierwsze ze zdjęć przedstawia sytuację gdzie polewamy się wodą z wiader, drugie ze zdjęć ukazuje polewanie się wodą z sikawek/pistoletów wodnych, natomiast trzecie zdjęcie pokazuje polewanie się z węża. Oceńcie postępowanie tych dzieci na obrazkach. Które z tych zachowań jest prawidłowe, a które nieprawidłowe? Spróbujcie razem z rodzicem zwrócić uwagę na zachowanie umiaru w przestrzeganiu świątecznych obyczajów.

Galeria: zdjęcie 1,2,3.

Zadanie 4

,,Uciekamy przed oblaniem'' - zabawa ruchowo-naśladowcza.

Poruszajcie swym ciałkiem i razem z rodzicem naśladujcie oblewanie się wodą z: sikawek, pistoletów czy też z małych wiaderek. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

W Poniedziałek Wielkanocny, jeżeli pogoda dopisze, możecie w domu podtrzymać tradycję i oblać się wodą. Na pewno będzie przy tym dużo śmiechu.

Zadanie 5

,,Liczymy sylaby"

Dla powtórzenia spróbujcie podzielić na sylaby następujące wyrazy:

- baranek

- jajko

- kurczaczek

- zajączek

- koszyczek

- pisanki oraz -Wielkanoc

Zadanie 6

Ostatnim zadaniem ode mnie dla was na dziś będzie pokolorowanie obrazka, które przedstawia dzieci, polewające się wodą. Należy je wydrukować. Jeśli nie macie takiej możliwości zachęcam abyście spróbowali narysować, jak polewacie się wodą z rodzicami lub z kolegami czy koleżankami.

Galeria - zdjęcie 4

Kochani, życzymy Wam zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych!

Trzymajcie się ciepło!

Zachęcam do obejrzenia filmiku od pani Małgosi, która prowadzi zajęcia z religii.

Kochane dzieci, w Wielkim Tygodniu, W Tych ważnych dniach chcę Was zapytać, czy macie przyjaciół ? Będzie dziś o najlepszym Przyjacielu . Obejrzyjcie.