Witajcie kochani, o Świętach Wielkanocnych wiecie już prawie wszystko. Dziś poznamy jeszcze jedną tradycję z nimi związaną, dotyczy ona Poniedziałku Wielkanocnego, zwanego również lanym poniedziałkiem. Zaczynamy.

Temat: Śmigus – dyngus.

1. Kochani, film zamieszczony pod poniższym adresem wyjaśni Wam skąd wzięła się tradycja i nazwa Śmigus – dyngus, mamy nadzieję, że po obejrzeniu go wszystko stanie się dla Was jasne.

2. Wysłuchajcie wiersza Marii Konopnickiej pt: „Śmigus”

Rano dzisiaj wstała:

Bo się wody bała.

W kątek się schowała:

Bo się wody bała.

Sukienkę zmaczała:

Choć się wody bała.

Spróbujcie powiedzieć o jakim zwyczaju wielkanocnym opowiada autor wiersza? Jak inaczej nazywamy śmigus – dyngus? Jak wygląda w naszym regionie ta tradycja? Czy można się obrażać, jeżeli zostanie się oblanym wodą?

3. Zabawa ruchowa orientacyjno –porządkowa ,,Śmigus-dyngus’’.

Dziecko maszeruje po pokoju lub w ogrodzie w wyklaskiwanym przez rodzica rytmie. Na hasło: ,,Śmigus-dyngus! Dziecko szuka sobie kryjówki np.: ustawia się pod ścianą lub chowa się. Gdy wraca rytm –maszeruje dalej.

4. Quiz sprawdzający wiedzę na temat Świąt Wielkanocnych. Możecie zaprosić do zabawy rodzeństwo i bawić się wspólnie. Do zabawy potrzebne Wam będzie jajko (prawdziwe lub zabawkowe). Jajko wędruje między osobami biorącymi udział w zabawie, uczestnicy wypowiadają słowa wyliczanki: „Jajko tu, jajko tam, ja to jajko Tobie dam…” Osobie, która trzyma jajko w momencie końca wyliczanki zostaje zadane pytanie – jedno z następujących lub inne, jeżeli zna odpowiedź zabawa toczy się dalej, jeżeli nie  - oddaje fant, który będzie trzeba „wykupić” na końcu zabawy poprzez wykonanie jakiegoś zadania.

W jakiej porze roku obchodzimy Święta Wielkanocne?

Jak nazywają się udekorowane jajka wielkanocne?

Kiedy obchodzimy śmigus -dyngus?

Jak inaczej nazywamy śmigus – dyngus?

Czym dzielimy się podczas śniadania wielkanocnego?

W Wielką Sobotę co zabieramy ze sobą do kościoła?

Jakie produkty wkładamy do święconki?

Dlaczego mówimy, że Święta Wielkanocne to czas radości?

5. W załącznikach znajdziecie kochani piękne śmigusowo – dyngusowe kolorowanki, jeżeli macie ochotę pięknie je pokolorujcie.

Życzymy Wam kochani zdrowych, wesołych i spędzonych w gronie rodzinnym Świąt Wielkanocnych 😊

Dzieci uczęszczające na zajęcia z Religii - Pani Małgosia przesyła dla Was krótkie zajęcie, znajdziecie je poniżej:

Kochane dzieci w Wielkim Tygodniu w tych Ważnych Dniach chcę Was zapytać czy macie przyjaciół ?
Obejrzyjcie prezentację o Najlepszym Przyjacielu.