Dzień dobry!

Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw i aktywności w dniu 01.04.2021 (czwartek).

„Wielkanocny koszyczek”

1.    „Zrób tyle, ile słyszysz”– zabawa ruchowa. R. ma do dyspozycji bębenek lub klaszcze w dłonie. Dzieci realizują rytm podany przez R. Na przerwę w muzyce mają za zadanie słuchać, ile razy R. uderzy w „bębenek”/zaklaszcze. Tyle samo razy muszą wykonać podane ćwiczenie: skłony, przysiady,    pajacyki, podskoki, skoki na jednej nodze.

2.  „Wielkanocny koszyczek” –odczytanie  zagadek, rozwiązywanie przez dzieci.

Gdy go weźmiesz za uszy, zaraz wszystko nosi,

Ma wiklinowy brzuszek, i nazywa się ……….. (koszyk)

Długie uszy, szare futro, trochę jest nieśmiały,

i z ogonkiem jak pomponik, cały dzień po lesie goni. (zajączek)

Co to jest? Kolorowe, malowane, i kraszone i pisane, Na Wielkanoc darowane, (pisanki)

Żółciutkie, puchate, w koszu siedzą same,

głośno krzyczą: pi, pi, czekając na mamę. (kurczak)

Kiedy śnieżek prószy, kiedy słonko świeci,

On chodzi w kożuszku, i zimą i w lecie, (baranek)

3.   „Wielkanocny koszyczek” – zabawa dydaktyczna. R. wykorzystuje załączoną prezentację  lub zdjęcia w galerii przedstawiające rzeczy jakie należy umieścić w koszyczku wielkanocnym. Zadaje dzieciom pytania: Co to jest święconka? Gdzie się chodzi ze święconką, z kim powinno się iść? Jakie rzeczy wkłada się do koszyczka? Dlaczego? R. tłumaczy dzieciom, co należy wkładać do koszyczka i dlaczego: jajka – nowe życie, baranek – symbol Pana Jezusa, owies – wiosna, wędlina – dostatek, chleb – żeby go nigdy nie zabrakło, babka wielkanocna – radość ze spotkania przy wielkanocnym stole.

Link „Koszyczek Wielkanocny”- prezentacja multimedialna do ściągnięcia

-   https://przedszkolankowo.pl/2017/01/30/koszyczek-wielkanocny-prezentacja-multimedialna-plansze/koszyczek-wielkanocny-prezentacja-multimedialna/

Rozmowa na temat wielkanocnych zwyczajów i doświadczeń dzieci:
Jak przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych? (porządki przedświąteczne, wysyłanie kartek świątecznych, święcenie palmy wielkanocnej)
Jakie znasz tradycje Świąt Wielkanocnych? (święcenie koszyka, robienie pisanek, biały obrus, wielkanocne śniadanie, śmigus-dyngus).

4.   „Jajko na łyżce” – zabawa ruchowa z elementem równowagi. Rodzic umieszcza wydmuszkę/ jako/piłeczkę pingpongową(według uznania)  na łyżce i wyznacza dziecku trasy w domu, które trzeba przejść nie upuszczając jajka na ziemię. Następuje zamiana ról- rodzic musi przejść tor wyznaczony przez dziecko.

5.  „Zajączki” – zabawa paluszkowa

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych już do mamy kica.

Kocha je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi.

Jeżeli starczyło wam sił i macie ochotę jeszcze trochę popracować to zachęcamy Was do wykonania Wielkanocnego koszyczka według dowolnej techniki-przykładowe zdjęcie szablonu w galerii.

Miłego Dnia!