Witajcie drogie dzieci, mamy dzisiaj czwartek, 1 kwietnia, rozpoczyna się nowy miesiąc. Spróbujcie przypomnieć sobie jakie miesiące są przed nim? Mamy nadzieję, że było to dla Was łatwe zadanie.

Dziś mamy podwójne święto. Pierwszego kwietnia obchodzimy Prima Aprilis – czyli dzień robienia żartów, nabierania innych osób. Tego dnia żarty są dozwolone i nie należy się gniewać na osobę, która nam taki żart zrobi. Dziś mamy również Wielki Czwartek – w naszym rejonie jest to dzień, w którym wszystkie grzeczne dzieci odwiedza zajączek wielkanocny i zostawia słodkie niespodzianki we wcześniej uszykowanym koszyczku. Mamy nadzieję, że każdy z Was już coś swoim koszyczku znalazł, a jeżeli nie, to z pewnością niebawem tak się stanie.

Czas przejść do zadań, które dziś dla Was Motylki przygotowałyśmy:

Temat zajęcia: Na wielkanocnym stole.

1. Jeżeli masz możliwość obejrzyj filmik, w którym mowa o pokarmach znajdujących się w koszyczku wielkanocnym oraz ich symbolice. Znajduje się on po adresem:

Wiecie już co należy włożyć do koszyczka i co oznaczają konkretne pokarmy.

Spróbujcie teraz odpowiedzieć na pytania: Co to jest święconka? Gdzie się chodzi ze święconką, z kim powinno się iść? Jakie rzeczy wkłada się do koszyczka? Co one oznaczają?

Jajka – nowe życie

Baranek – zwycięstwo życia nad śmiercią

Wędlina – dostatek

Babka – Radość ze spotkania przy wielkanocnym stole

Chleb – żeby go nie zabrakło

Sól – żeby chroniła od złego

W załącznikach znajdują się ilustracje mogące ułatwić pracę.

2. Dzieci 5-6 letnie w kartach pracy – wykonacie strony 47 oraz 48 zgodnie z poleceniem, natomiast dzieci 4-letnie  - dla Was załączona została kolorowanka przedstawiająca koszyczek, pięknie go pokolorujcie.

3. Zagramy teraz w Prawda czy Fałsz. Sprawdźcie kochani swoją wiedzę na temat świąt Wielkanocnych:

- Święta Wielkanocne kojarzą nam się z choinką i Świetym Mikołajem

- Do koszyczka wkładamy żelki, cukierki czekoladowe i chrupki

- Mazurki i babki to najpopularniejsze ciasta wielkanocne

- Święta Wielkanocne obchodzimy latem

- Domy na Święta Wielkanocne ozdabiamy jemiołą i suszonymi trawami

- Na niedzielę palmową robimy palemki

- Najważniejszym posiłkiem w czasie Świąt Wielkanocnych jest wielkanocne śniadanie

- Przy wielkanocnym stole szykujemy miejsce dla nieoczekiwanego gościa

4. Wysłuchajcie wiersza Ewy Skarżyńskiej pt: „ Wielkanocny stół”

Nasz stół wielkanocny

haftowany w kwiaty.

W borówkowej zieleni

listeczków skrzydlatych

lukrowana baba

rozpycha się na nim,

a przy babie -

mazurek w owoce przybrany.

Palmy pachną jak łąka

w samym środku lata.

Siada mama przy stole,

A przy mamie tata.

I my.

Wiosna na nas

zza firanek zerka,

a pstrokate pisanki

chcą tańczyć oberka.

Wpuśćmy wiosnę,

Niech słońcem

zabłyśnie nad stołem

w wielkanocne świętowanie

jak wiosna wesołe!

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wiersza:

Jak wygląda w wierszu stół wielkanocny? Czym jest udekorowany? Co stoi na nim? Kto siada przy stole? Kto zerka na wszystkich zza firanek?

5. Ostatnie zadanie na dziś – trochę się poruszamy. Poproś kogoś by wystukał dla Ciebie rytm (klaszcząc w dłonie, tupiąc nogą, itd. ) Tyle razy ile usłyszysz uderzeń/stuknięć wykonaj poszczególne ćwiczenie:  Skłony, pajacyki, poskoki, przysiady, piłeczki itd.