Dzień dobry!

Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw i aktywności w dniu 31.03.2021 (środa).

„Pisanki Kraszanki”

1.    „Pisanki” – słuchanie wiersza Doroty Gellner.

Patrzcie,
ile na stole pisanek!
Każda ma oczy
malowane,
naklejane.
Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
żeby się nie potłuc
przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia
Z pisanek się wyklują
świąteczne życzenia!

Rozmowa na temat wiersza. R. zadaje dzieciom pytania: Jak wyglądały pisanki? Gdzie one leżały? Dlaczego nie je się pisanek? Czy u Was w domu już zrobiliście pisanki?

2.   Przedstawienie dzieciom różnych rodzajów malowanych jajek ( proszę kliknąć w link lub skopiować go w wyszukiwarkę -  https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/04/WIELKANOCNE-JAJKA.pdf

Pisanka - to jajko, zwykle kurze ozdobione różnymi technikami. W tradycji wielkanocnej jajko (pisanka) ma symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, jest uznawane za symbol nowego życia.

Kraszanka – to rodzaj pisanki. Powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych, np. poprzez ugotowanie jajka w łupinach cebuli lub buraka.

3.   "Balonowe pisanki"- ćwiczenia oddechowe i rozwijające sprawność manualną. (zdjęcie 1) ( można wykonać dowolną pisankę  na kartce papieru i ją wyciąć).

Dziecko próbuje nadmuchać balona. W razie problemów, pomaga rodzic.
Nadmuchany balon to duże jajko, które zamieniamy w pisankę.
Mazakami dzieci ozdabiają balony, rysując na nich różne wzorki.

4.   "Połóż pisankę..."- zabawa utrwalająca orientację w przestrzeni.
Rodzic ustawia krzesło z oparciem przed dzieckiem i prosi, by dziecko umieściło balon-pisankę:
- na krześle, przed krzesłem, za krzesłem, obok krzesła, pod krzesłem, nad krzesłem.

5.   Wykonanie pisanek wspólnie z rodzicami według wybranej techniki przy piosence „Pisanki”.

link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY&ab_channel=MaluchTV

Pisanki, pisanki, jajka

malowane nie ma Wielkanocy

bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki jajka kolorowe,

na nich malowane bajki pisankowe.

Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,

śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.

Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki

na każdej pisance piękne opowiastki.

Chętne Dzieci zachęcamy do wykonania   Karty pracy- dokończ malować pisankę według wzoru ( farbkami lub kredkami)

Miłego Dnia !