Dzień dobry!

Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw i aktywności w dniu 30.03.2021 (wtorek).

„ Wielkie wiosenne porządki”

1.        „Pomagamy pani” – słuchanie opowiadania Iwony Salach.

– W przedszkolu jest wiele do zrobienia – powiedziała pani i rozejrzała się po sali. – Będę musiała umyć klocki – dodała.

– A czy ja mogę pomóc? – zapytał Piotruś.

– Potrafisz? – pani uśmiechnęła się.

– Nie wiem… – odpowiedział chłopiec.

Widząc jego smutną minę, pani powiedziała:

– Oczywiście. Możesz mi pomóc, w ten sposób szybciej skończę pracę.

Piotruś był bardzo zadowolony, że może pomóc pani Hani.

– I ja…, i ja… – zawołało jeszcze kilkoro dzieci.

– Dobrze – uradowała się pani. – Wy umyjecie klocki, a ja przebiorę lalki w cieplejsze ubranka.

– Ja tak lubię ubierać lalki! – zawołała Basia.

– Mogę ci pomóc – dodała Ania.

– Dobrze – powiedziała pani – Przygotuję ubranka i możecie zabrać się do pracy. A ja pozdejmuję

klocki z półek i zetrę kurze.

Pani Hania nie zdążyła podejść do półek, gdy odezwał się Kubuś:

– W domu moja mama zdejmuje zabawki, a ja wycieram kurze.

– Chcesz mi pomóc? – zapytała pani.

– Bardzo – odpowiedział dumnie chłopiec.

– Oto twoja ściereczka – i pani podeszła do półek.

Wszyscy zabrali się raźno do pracy. Po pewnym czasie w sali zapanował porządek: klocki

były czyste, lalki ciepło ubrane, a kurze z półek za sprawą Kubusiowej ściereczki – zniknęły.

Pani uśmiechnęła się do dzieci: Bardzo mi dzisiaj pomogliście, bez was sprzątałabym o wiele dłużej. Powiem waszym rodzicom,

jakich mam dzielnych pomocników.Dzieci były zadowolone i bardzo dumne z pochwały.

Rozmowa na temat opowiadania. Rodzic zadaje pytania: Co chciała zrobić pani? Kto jej w tym pomagał? Co robiły dzieci? Dlaczego robimy świąteczne porządki?

2.   „Wielkanocne porządki” – zabawa dydaktyczna. Rodzic. zadaje pytania:

Jak wyglądają wiosenne porządki w domach? Jak dzieci mogą pomóc rodzicom w takich porządkach?- zachęcanie do wspólnej aktywności-  mycie okien, wycieranie kurzu, zamiatanie, sprzątanie w szafach.

3.   „Dokończ zdanie” – zabawa słuchowa. Rodzic mówi zdanie, a dzieci je kończą:

Po zielonej łące kicają… (zające)

W kurniku kaczątka i małe… (pisklątka)

Wielkanoc to wiosenne święta, o których każde dziecko… (pamięta)

Każdy na wielkanocną babkę się skusi, bo to wypieki mojej… (mamusi)

W koszyczku schowany baranek… (wełniany)

Z koszyczkiem idziemy, święcić go… (będziemy)

4.   Wyścigi zajączków” – zabawa ruchowa. Dzieci stoją z jednej strony pokoju, a po drugiej stronie jest meta. Na sygnał Opiekuna. dzieci skaczą i pokonują wyznaczoną trasę, złączają nogi, z rąk nad głową robią „zajęcze uszy”.

5.   Kolorowanka „Wiosenne porządki”- do wyboru.

Miłego Dnia!