Temat zajęcia: Pisanki, kraszanki

Witajcie kochane dzieci, niestety dziś nie możemy spotkać się w przedszkolu – nie martwcie się jednak, Wasze Panie będą przygotowały dla Was kilka zadań każdego dnia, żebyście mogli wykonać je z pomocą rodziców w domu. Zabieramy się zatem do pracy 😊

Wielkanoc już za kilka dni, dlatego w tym tygodniu będziemy poznawać tradycje z nią związane. Jedną z nich są właśnie pisanki.

1.      Co to jest pisanka?

Pisanka - to jajko, zwykle kurze ozdobione różnymi technikami. W tradycji wielkanocnej jajko (pisanka) ma symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, jest uznawane za symbol nowego życia.

Kraszanka – to rodzaj pisanki. Powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych, np. poprzez ugotowanie jajka w łupinach cebuli lub buraka.

2.      Wiecie już czym jest pisanka i kraszanka. Wysłuchajcie zatem wiersza Doroty Gellener pt. „Pisanki” i spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań – Jak wyglądały pisanki w wierszu? Dlaczego nie należy ich zjadać? Czy Wy już przygotowaliście pisanki?

Patrzcie,

ile na stole pisanek!

Każda ma oczy

malowane,

naklejane.

Każda ma uśmiech

kolorowy

i leży na stole grzecznie,

żeby się nie potłuc

przypadkiem

w dzień świąteczny.

Ale pamiętajcie!

Pisanki

nie są do jedzenia

Z pisanek się wyklują

świąteczne życzenia!

3. Wielkanocne pisanki – zabawa dydaktyczna.

Jeżeli macie możliwość wydrukujcie proszę kartę, na której znajduje się 8 pisanek, wytnijcie je, następnie przetnijcie na pół w pionie, poziomie, linią szarpaną lub falistą (możecie poprosić o pomoc rodziców) następnie rozłóżcie wycięte połówki jajek w przypadkowej kolejności i spróbujcie odszukać dwie połówki tego samego jajka.

4. Jeżeli wykonaliście powyższe zadania – otwórzcie teraz swoje karty pracy (książka z dziećmi nr3) KP 3.45 – na stronie 45 i wykonajcie ćwiczenia zgodnie z poleceniem ( Dzieci 5-6-letnie) Natomiast dla dzieci 4 – letnich została dołączona karta pracy w załączniku – należy połączyć pisanki w pary.

5. Ostatnie zadanie na dzisiaj kochani, to pokolorowanie załączonej pisanki wg własnego pomysłu. Możecie też narysować i ozdobić swoją własną pisankę lub poprosić rodziców o ugotowanie jajka, następnie je pomalować – stworzycie w ten sposób prawdziwą pisankę.

Do jutra! 😊